Facebook Twitter Instagram
    Dieta | Trening | SuplementacjaDieta | Trening | Suplementacja
    • Home
    • Dieta

      Nietrzymanie moczu. Rozwiąż problem – Przyczyny, ćwiczenia, zioła, suplementy

      7 września, 2023

      Spal tłuszcz, popraw nastrój, zadbaj o zdrowie z postem przerywanym

      23 sierpnia, 2023

      Naturalne sposoby na poprawę potencji – Homemade viagra

      7 sierpnia, 2023

      Kombinacje Mocy – Rewolucyjny sposób na leczenie cukrzycy i utrzymanie glukozy nisko

      2 sierpnia, 2023

      CBD: Nowy Współczesny Cudotwórca dla Twojego Zdrowia

      2 sierpnia, 2023
    • Trening
    • Suplementy
      1. Antyoksydanty
      2. Nootropiki
      3. Przedtreningówki
      4. Anaboliki
      5. Witaminy i minerały
      6. View All

      NAC – Suplement wielozadaniowy dla Twojego zdrowia

      17 września, 2023

      Potężny przeciwutleniacz – Wino, orzechy i jagody – Resveratrol

      2 września, 2023

      Zwiększ motywację – nootropik L-Dopa

      29 lipca, 2023

      Mocne pobudzenie na wiele godzin DMHA – El Jefe – ASC – Przedtreningówka

      4 września, 2023

      Przedtreningówka – która wyrwie cię z butów Stim Lord

      28 lipca, 2023

      Anaboliczna moc – Sarm LGD 4033

      21 sierpnia, 2023

      Ekdysteron – naturalny anabolik zamiast sterydów

      12 sierpnia, 2023

      Redukuj tkankę tłuszczową – popraw wydolność – Sarm GW 0742

      4 sierpnia, 2023

      Najbardziej odżywcza roślina na świecie – Moringa

      19 września, 2023

      Najbardziej odżywcza roślina na świecie – Moringa

      19 września, 2023

      NAC – Suplement wielozadaniowy dla Twojego zdrowia

      17 września, 2023

      Nietrzymanie moczu. Rozwiąż problem – Przyczyny, ćwiczenia, zioła, suplementy

      7 września, 2023

      Mocne pobudzenie na wiele godzin DMHA – El Jefe – ASC – Przedtreningówka

      4 września, 2023
    • Psychologia
    • Zioła
    • Substancje
    Facebook Twitter Instagram
    Dieta | Trening | SuplementacjaDieta | Trening | Suplementacja
    Home » Leczenie uzależnień – Psylocybina i magiczne grzybki
    Psychologia

    Leczenie uzależnień – Psylocybina i magiczne grzybki

    Psylocybina - substancja ta od wieków była wykorzystywana w obrzędach i praktykach duchowych przez różne kultury. W ostatnich latach zyskuje ona także znaczenie jako potencjalne narzędzie w terapii psychologicznej
    KarolBy Karol27 sierpnia, 2023Updated:27 sierpnia, 2023Brak komentarzy9 Mins Read
    Podziel się Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Reddit Telegram Email
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

    Psylocybina jest naturalnie występującym alkaloidem, który znajduje się w niektórych gatunkach grzybów, zwanych popularnie grzybami psylocybinowymi. Substancja ta od wieków była wykorzystywana w obrzędach i praktykach duchowych przez różne kultury. W ostatnich latach zyskuje ona także znaczenie jako potencjalne narzędzie w terapii psychologicznej.

    Różne kultury stosowały substancje psychodeliczne w celach leczniczych i duchowych. Psylocybina, klasyfikowana jako klasyczny psychodelik, była początkowo badana w połowie XX wieku, ale napotkała na ograniczenia prawne. W ostatnich latach zainteresowanie badaniami nad psylocybiną odrodziło się, co doprowadziło do obiecujących badań klinicznych. Wyniki sugerują istotne zmniejszenie objawów depresji i lęku w porównaniu z placebo, a nawet pokazują porównywalne rezultaty do selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI).

    Badania dotyczące pacjentów z chorobami nowotworowymi również wykazały potencjał w łagodzeniu psychicznego cierpienia związanego z diagnozami terminalnymi. Potencjał psylocybiny w terapii uzależnień również jest podkreślany, wykazując obietnicę w radzeniu sobie z trudnymi kwestiami uzależnień. Jej unikalny mechanizm działania umożliwia sporadyczne dawkowanie z trwałym efektem i minimalnym ryzykiem toksyczności. W tym przeglądzie podkreśla się potencjał psylocybiny w leczeniu uzależnień, depresji i zaburzeń nastroju związanego z końcem życia, jednocześnie uwzględniając wyzwania w badaniach, skutkach ubocznych i znaczeniu bezpiecznej administracji.

    Rys historyczny nad badaniami nad psylocybiną i wykorzystaniem jej jako leku

    W połowie XX wieku zaobserwowano zainteresowanie naukowe psilocybiną i innymi psychodelikami, ale ich klasyfikacja jako substancji klasy I zahamowała postęp badań. Niemniej jednak XXI wiek przyniósł odrodzenie badań, prowadząc do istotnych wyników.

    Niedawne badania kliniczne wykazały potencjał psilocybiny w leczeniu depresji, uzależnień i wyzwań psychicznych związanym z końcem życia. Wyniki tych badań wskazują na znaczne zmniejszenie objawów depresji i lęku, co nawet dorównuje działaniu znanych leków, takich jak SSRI. Warto zaznaczyć, że terapia psilocybiną wykazała potencjał w łagodzeniu cierpienia psychicznego u pacjentów onkologicznych z diagnozami terminalnymi.

    Tradycyjne metody leczenia uzależnień często napotykają na ograniczone sukcesy, a terapia psylocybiną oferuje nowatorskie podejście. Unikalny mechanizm działania tej substancji umożliwia jej sporadyczne dawkowanie, co przynosi trwałe efekty przy minimalnym ryzyku szkodliwości.

    Psylocybina w Leczeniu Uzależnień: Badania i Wyniki

    Uzależnienia od substancji, stanowią poważny problem zdrowotny na całym świecie. Terapie konwencjonalne często stają się niewystarczające w skomplikowanych przypadkach, otwierając drogę do poszukiwań alternatywnych metod leczenia. W ostatnich latach zainteresowanie zastosowaniem psylocybiny – substancji psychoaktywnej występującej w grzybach psylocybinowych – w terapii uzależnień zyskuje na sile.

    Badania kliniczne skupiają się na zastosowaniu psylocybiny w terapii uzależnień. W kilku małych badaniach przeprowadzonych na grupach pacjentów z uzależnieniem stwierdzono, że podawanie psylocybiny w kontrolowanych warunkach, wspierane terapią psychologiczną, może przynieść obiecujące efekty.

    Jednym z kluczowych mechanizmów działania psylocybiny jest wpływ na mózgowy układ limbiczny oraz sieć domyślnego trybu. Stymulacja tych obszarów może prowadzić do głębokich introspekcji, wglądu w osobiste problemy i emocje oraz zmiany sposobu myślenia. Efekty te mogą pomóc pacjentom z uzależnieniem lepiej zrozumieć źródła swoich problemów i zobaczyć alternatywne drogi życiowe.

    Mechanizm działania psychodelików w tym psylocybiny

    Jednym z psychodelików wartych uwagi w leczeniu zaburzeń zdrowia psychicznego jest tryptamina: psylocybina. Tę substancję można wyizolować z ponad stu gatunków grzybów, co sprawia, że jest to naturalnie występujący alkaloid. Większość gatunków grzybów zawierających psylocybinę pochodzi z rodzaju Psilocybe. W formie naturalnej psylocybina, czyli 3-[2-(dimetyloamino)etylo]-1H-indol-4-ilodihydrogenofosforan, jest prolekiem, który w organizmie przekształca się w psilocinę, czyli 4-hydroksy-N,N-dimetylotryptaminę. Struktura psylocybiny uniemożliwia jej przechodzenie przez barierę krew-mózg. Jej metabolit, psilocina, jest bardziej lipofilny i aktywny. Aktywny metabolit można znaleźć 20-40 minut po spożyciu, ponieważ psylocybina szybko przekształca się w metabolit w kwasie żołądkowym lub poprzez metabolizm pierwszego przejścia, z biodostępnością około 50% i okresem półtrwania 2,5 godziny.

    Ten metabolit to aktywna forma psylocybiny, która bardzo przypomina strukturę serotoniny. Psychodelik jest w stanie aktywować receptory 5HT, co ostatecznie prowadzi do ich downregulacji. W takich przypadkach następuje kompensacyjna upregulacja receptorów metabotropowych glutaminianu (mGluR2/3) ze względu na odwrotną relację między mGluR2/3 a receptorami 5HT-2A.

    Znaczenie upregulacji szlaku mGluR2/3 wynika z obecności receptorów w drodze z kory przedczołowej do jądra przysadki, gdzie te receptory odgrywają rolę w regulacji pragnienia i uzależnień oraz funkcji poznawczych. Stwierdzono, że osoby uzależnione od alkoholu mają deficyt lub downregulację szlaku mGluR2 w obszarze przedczołowym kory mózgu.

    Z drugiej strony, efekty psylocybiny na receptory 5HT odpowiadają za zmniejszoną depresję i zachowania samobójcze, a także zwiększoną pamięć i uczenie się. Ponadto uważa się, że aktywacja receptora 5HT-2A przez psilocinę odpowiada za zwiększone uwalnianie dopaminy z jądra półleżącego, co reguluje zaburzoną drogę nagrody u pacjentów cierpiących na depresję i myśli samobójcze.

    Oprócz wpływu na receptory serotoniny, psylocybina jest w stanie aktywować receptory sprzężone z białkiem G za pośrednictwem czynnika neurotroficznego pochodzenia mózgowego (BDNF) i umożliwiać efekty dalsze, takie jak transdukcja sygnału i ekspresja genów. Te zmiany potencjalnie odpowiadają za plastyczność, regenerację i neurogenetykę. BDNF za pośrednictwem psylocybiny odpowiada również za aktywację receptorów N-metylo-D-asparaginianowych (NMDA).

    Co wyróżnia Psylocybinę i klasyfikuje ją jak przydatną farmakologię?
    • Psilocybina ma niski potencjał nadużywania
    • Nie stwierdzono objawów fizycznego uzależnienia od psilocybiny
    • Okres półtrwania psilociny, aktywnego metabolitu, wynosi trzy godziny [14]. Szczytowy efekt zazwyczaj występuje w ciągu 60-90 minut po doustnym podaniu, a następnie ustępuje przez kolejne sześć godzin. Ten profil farmakokinetyczny czyni psilocybinę bardziej atrakcyjną jako terapię farmakologiczną niż inne psychodeliki o wolniejszym wydalaniu i dłuższym czasie działania
    • Psilocybina wiąże się z niewielką liczbą działań niepożądanych, z których większość jest łagodna, w tym przemijająca nadciśnienie tętnicze i tachykardia, łagodne bóle głowy
    • Czas trwania efektu terapeutycznego w przypadku uzależnień jest taki, że zaledwie dwie lub trzy dawki psylocybiny mogą mieć długotrwałe lub nawet trwałe korzystne efekty
    Efekty Psylocybiny w Terapii Uzależnień:
    1. Rozszerzone Spostrzeganie: W trakcie terapii z wykorzystaniem psylocybiny pacjenci doświadczają zmienionego stanu świadomości, który może prowadzić do rozszerzenia spostrzegania i zrozumienia swojego uzależnienia oraz jego skutków.
    2. Głębokie Wglądy: Wpływ psychoaktywny psylocybiny może pomóc pacjentom odkryć głębsze przyczyny swojego uzależnienia, skupiając się na emocjach, traumach czy problemach psychologicznych.
    3. Redukcja Lęku i Depresji: Wiele badań sugeruje, że pojedyncza dawka psylocybiny może prowadzić do krótkotrwałej poprawy nastroju oraz redukcji lęku i depresji, co może być szczególnie istotne w kontekście terapii uzależnień.
    4. Zmiana Świadomości: Zmieniony stan świadomości pod wpływem psylocybiny może pomóc pacjentom wyjść poza swoje dotychczasowe myślenie i wzorce zachowań, umożliwiając im otwarcie się na nowe perspektywy.

    Uzależnienie od Nikotyny

    Efekty psylocybiny, takie jak długotrwałe znaczenie osobiste i przebudzenie duchowe, zostały wykorzystane w celu zaprzestania palenia. Małe badanie otwarte przeprowadzone przez Johns Hopkins University polegało na podaniu dwóch do trzech dawek psylocybiny w celu zbadania jej skuteczności w zaprzestaniu palenia .

    Podczas badań przeprowadzonych na niewielkich grupach pacjentów rzucających palenie wykazano, że zaledwie 3-krotna suplementacja psylocybiną w czasie 15-tygodniowej kuracji odstawiennej wyraźnie umocniła abstynencję badanych.

    Badanie to obejmowało 15 uczestników podczas 15-tygodniowego kursu leczenia. Uczestnicy otrzymywali terapię poznawczo-behawioralną (CBT) w celu zaprzestania palenia oraz przygotowanie do podania psylocybiny przez pierwsze cztery tygodnie. Uczestnicy wstrzymywali się od palenia w dniu ustalonego odstawienia i otrzymywali pierwszą dawkę psylocybiny 20 mg/70 kg w piątym tygodniu. Uczestnicy spotykali się z personelem badawczym co tydzień i otrzymywali drugą dawkę psylocybiny w siódmym tygodniu oraz opcjonalną trzecią dawkę w trzynastym tygodniu. Wyniki badania były obiecujące, a terapia psylocybiną wykazywała się wyższą skutecznością w zaprzestaniu palenia niż obecnie dostępne leki.

    Uzależnienie od opioidów (heroiny, metadon, fentanyl etc..)

    Uczestnicy badań, którzy stosowali psylocybinę byli mniej narażeni na doświadczanie siedmiu z jedenastu objawów uzależnienia i nadużywania opiatów w ciągu ostatniego roku, w porównaniu z tymi, którzy nigdy jej nie stosowali. Sugeruje to, że stosowanie psylocybiny może mieć efekt ochronny przed szeregiem objawów związanych z nadużywaniem opioidów. 

    Autorzy badań spekulują, że psylocybina może chronić przed uzależnieniem od opioidów poprzez wpływ na przekazywanie serotoniny i dopaminy – neuroprzekaźników, które są związane z uzależnieniem. Naukowcy sugerują także, że doznania mistyczne lub duchowe, które wywołuje psylocybina dają pozytywne wyniki leczenia nadużywania substancji. 

    Badania pod tym względem są intensywnie prowadzone m.in. na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa, w tym przez Alberta Garcię-Romeu.

    Zastosowanie w leczeniu depresji

    Terapia z użyciem psylocybiny jest wyjątkowa, ponieważ nie wymaga codziennego podawania. Składa się z dwóch lub trzech dawek podawanych w odstępach kilku tygodni. Badania są obecnie prowadzone, aby określić długoterminową skuteczność tego podejścia.

    Badanie przeprowadzone w Center for Psychedelic and Consciousness Research w Johns Hopkins Bayview Medical Center testowało skuteczność psilocybiny w leczeniu dużej depresji. Zespół użył randomizowanego, kontrolowanego badania z listą oczekujących, aby ocenić wyniki pacjentów. Dwudziestu czterech pacjentów wzięło udział w badaniu; 13 pacjentów było w grupie natychmiastowego leczenia, otrzymując 20 mg/70 kg psilocybiny podczas pierwszej sesji i 30 mg/70 kg podczas drugiej sesji, w 3. i 4. tygodniu, odpowiednio, a 11 pacjentów było w grupie opóźnionej, otrzymując tę samą dawkę co grupa natychmiastowa, w 11. i 12. tygodniu, odpowiednio.

    Używając skali GRID-Hamilton Depression Rating Scale (GRID-HAMD), badacze mogli porównać efekty psilocybiny w grupie natychmiastowego leczenia z grupą opóźnioną, przy czym wyższy wynik oznaczał większą depresję. Stwierdzili, że podczas gdy wyniki grupy opóźnionego leczenia nie zmieniły się znacząco w ciągu pierwszych 11 tygodni, wyniki grupy natychmiastowego leczenia znacznie spadły po terapii psilocybiną, zmierzono to w 5. tygodniu. Wskaźniki średniego GRID-HAMD tydzień po terapii psilocybiną i cztery tygodnie po terapii były znacznie niższe dla grupy natychmiastowej (8,0 w tygodniu 1 i 8,5 w tygodniu 4) niż dla grupy opóźnionej (23,8 w tygodniu 5 i 23,5 w tygodniu 8).

    Różnice w wynikach depresji między dwiema grupami można przypisać terapii psylocybiną, co potwierdzają wyniki wtórne, używając kwestionariusza Quick Inventory of Depressive Symptomatology-Self-Report (QIDS-SR). Z użyciem skali oceny depresji QIDS-SR, stwierdzili, że poziomy depresji spadły z 16,7 (który był punktem wyjścia dla grupy natychmiastowej) do 6,3 tydzień po leczeniu psilocybiną (Cohen d = 2,6; przedział ufności 95%: 1,8-3,5; P < 0,001) [28]. Wnioski badania wykazały, że 71% uczestników miało znaczne zmniejszenie depresji, a 58% i 54% uważano za w remisji.

    Konkluzja

    Psylocybina oferuje szeroki zakres potencjalnych zastosowań medycznych, według badań klinicznych. Medycyna uzależnień, depresja i zaburzenia nastroju związane z końcem życia są obszarami, na których istnieje najwięcej dowodów na korzyści. Tradycyjne metody leczenia tych zaburzeń często są nieskuteczne, a terapia wspomagana psylocybiną może stanowić nową opcję leczenia dla milionów pacjentów.

    Wyniki badań klinicznych są zachęcające, choć pojawiły się pewne trudności. W przyszłych badaniach kluczowe będzie poprawienie procedur testowych. W przypadku leków wpływających na umysł, takich jak psylocybina, prowadzenie solidnych eksperymentów z podwójnie ślepym doświadczeniem jest trudne, a obawy dotyczą wyboru pacjentów. Pomimo tych trudności, psylocybina nadal wykazuje potencjał w leczeniu pewnych chorób psychicznych. W wielu z wymienionych wyżej badań wykazała statystycznie istotne korzyści, jednocześnie wywołując mniej negatywnych skutków ubocznych niż standardowe leki.


    Jeśli interesują cię takie tematy zaglądaj tu częściej i sprawdź resztę wpisów Psychologia

    Badania źródła:

    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9947277/

    https://time.com/6167638/psilocybin-addiction-therapeutic-breakthrough/

    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8901083/

    https://www.hopkinsmedicine.org/psychiatry/research/psychedelics-research

    grzyby psylocybina terapia
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleSpal tłuszcz, popraw nastrój, zadbaj o zdrowie z postem przerywanym
    Next Article Mikro dawkowanie substancji psychodelicznych – LSD i psylocybina
    Karol
    • Website

    Powiązane artykuły

    Psychologia

    Mikro dawkowanie substancji psychodelicznych – LSD i psylocybina

    29 sierpnia, 2023
    Dieta

    Naturalne sposoby na poprawę potencji – Homemade viagra

    7 sierpnia, 2023
    Trening

    Klucz do długiego życia – Kondycja serca niezależnie od wieku i płci

    5 sierpnia, 2023
    Add A Comment

    Leave A Reply Cancel Reply

    Recent Posts

    • Najbardziej odżywcza roślina na świecie – Moringa
    • Pokrzywa – skarbnica witamin i minerałów – korzyści zdrowotne
    • NAC – Suplement wielozadaniowy dla Twojego zdrowia
    • Jedz te składniki a będziesz żył dłużej o 8 lat według badań
    • Nietrzymanie moczu. Rozwiąż problem – Przyczyny, ćwiczenia, zioła, suplementy

    Recent Comments

    Brak komentarzy do wyświetlenia.
    Linki rekomendowane
    • Tibia Bot
    • Filmy i rozrywka
    • Lista serwerów Tibii
    • LoftyBot Forum
    • Kreator social profili

    Posty

    • wrzesień 2023
    • sierpień 2023
    • lipiec 2023

    Kategorie

    • Anaboliki
    • Antyoksydanty
    • Dieta
    • Filmy
    • Nasz wybór
    • Nootropiki
    • Popularne filmy
    • Przedtreningówki
    • Przepisy
    • Psychologia
    • Suplementy
    • Trening
    • Ulubione
    • Witaminy i minerały
    • Wyróżnione
    • Zioła
    Facebook Twitter Instagram Pinterest
    • Home
    • Dieta
    • Trening
    • Suplementy
    • Zioła
    © 2023 Dietawzyciu.pl

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.